Pochwała mimo krytyki

Fryderyk Chopin już od najmłodszych lat odnosił sukcesy na warszawskich salonach, a jego muzyka wzbudzała niemały zachwyt wśród elit. O prawdziwym sukcesie kompozytora można mówić jednak dopiero od momentu, kiedy komponowane przez niego utwory zaczęły zyskiwać uznanie również poza granicami naszego kraju.

Niezwłocznie po zakończeniu studiów, jeszcze w roku 1829 Fryderyk Chopin wybrał się wraz z przyjaciółmi na wycieczkę do Wiednia. Dzięki jednemu spośród swoich przyjaciół dość sprawnie wszedł w środowisko muzyków. Dwukrotnie wystąpił w Kärntnerthortheater. Podczas pierwszego koncertu zagrał Wariacje B-dur. Za drugim razem wzbogacił występ także o zaprezentowanie kompozycji Rondo a la Krakowiak.

Jak łatwo przewidzieć, kompozycje i wykonania Chopina wzbudziły powszechny zachwyt wśród publiczności. Spotkał się jednak również z krytyką – jego muzyce zarzucano zbyt małą siłę dźwięku. Nawet jednak osoby głoszące ten pogląd skwapliwie przyznawały, że muzyce Fryderyka Chopina nie sposób odmówić innowacyjności i nowatorskości.

Pozytywna ocena publiczności w znacznym stopniu przyczyniła się do kolejnego sukcesu Chopina. W 1830 roku w Austrii wydano drukiem Wariacje op.2. Była to pierwsza publikacja kompozycji autora za granicą.

pracownia-lazarska.pl/kursy-rysunku-i-malarstwa/